20261119 | Warm en koel genoeg, voor iedereen

Gevel met airco's - Façade équipée de climatiseurs - Facade with air conditioning units | Photo by Vadim Babenko on Unsplash
Waar en wanneer:
Conferentie | Donderdag 19 november 2026 | 09.30 – 13.00 uur | Pacheco Center Brussel

Duurzame en rechtvaardige warmte- en koeltestrategieën voor alle maatschappelijke groepen

Een organisatie van de Federale Raad voor Duurzame Ontwikkeling en het Interfederaal Steunpunt tot bestrijding van armoede, bestaansonzekerheid en sociale uitsluiting

 

Kan iedereen zich in de winter op een duurzame manier verwarmen? Kan iedereen genoeg koelte vinden in een warme zomer? Of zijn duurzame oplossingen alleen bereikbaar voor wie meer middelen heeft? Mensen met een laag inkomen worden nu al dubbel hard getroffen door de klimaatverandering. Ze hebben het minst bijgedragen aan het probleem, maar hebben tegelijk het minst de mogelijkheden om zich ertegen te verdedigen.

Hoe kunnen we ervoor zorgen dat alle maatschappelijke groepen volwaardig deel kunnen zijn van de klimaat- en energietransitie? Die vraag is meer dan ooit erg actueel en wordt het onderwerp van deze conferentie.

 

Wat staat er op het programma van deze conferentie?

  • 09.00 – 09.30 uur | Onthaal
  • 09.30 – 11.00 uur | Plenair gedeelte
    • Wat weten we over het thema energiearmoede? We krijgen een toelichting met recente cijfers. Het gaat daarbij onder meer over de vraag welke groepen minder of meer getroffen worden. (Toelichting door Federaal Planbureau en Interfederaal Steunpunt tot bestrijding van armoede)
    • Getuigenissen van burgers. Mensen die leven in een situatie van armoede of bestaansonzekerheid komen aan het woord. Wat is de realiteit van jezelf verwarmen of verkoelen in een situatie van energiearmoede? Wat is er nodig om duurzame warmte en koelte voor iedereen bereikbaar te maken?
  • 11.00 – 11.20 uur | Pauze
  • 11.20 – 12.15 uur | Drie parallelle deelsessies
    • Sessie 1: Hoe gaan lokale besturen om met deze uitdaging?
    • Sessie 2: Wat is er nodig om innovatieve warmteoplossingen inclusief te maken?
    • Sessie 3: Hoe kunnen we koelte als een publiek goed organiseren?
  • 12.15 – 12.30 uur | Terugkeer naar de plenaire zaal
  • 12.30 – 13.00 uur | Slotpanel, met onder meer leden van de FRDO en partners van het Steunpunt: Welke beleidsaanbevelingen kunnen we formuleren?
  • 13.00 – 14.00 uur | Broodjeslunch

 

Praktisch

  • De conferentie vindt plaats op donderdag 19 november 2026. Onthaal vanaf 9.00 uur, start om 9.30 uur. Slot om 13.00 uur, met daarna een broodjeslunch.
  • Locatie is het Pacheco Center, 13 Pachecolaan te 1000 Brussel (nabij de Kruidtuin)
  • De conferentie zal plaatsvinden in het Frans en het Nederlands. Er wordt simultaanvertaling voorzien.
  • Inschrijven kan al vanaf nu via deze link: https://forms.cloud.microsoft/e/AGdYYQ94XM?origin=lprLink
  • Info: mail@frdo-cfdd.be

Opmerkingen, vragen of suggesties?